بازگشت لوکس کره ای ، حضور هیوندای آزرا بعد از مدت ها در ایران

هیوندای آزرا یا گرنجور اولین بار در سال 1986 به بازار جهانی معرفی شد و در سال های گذشته که قوانین واردات تا این حد دست و پا گیر و پیچیده نبودند ، در نسل چهارم خود توانست وارد بازار ایران شود و هنوز هم در نسخه های دست دوم خودروی محبوبی است. آزرا سدان نیمه لوکسی در بین محصولات هیوندای بود که بالاتر از سوناتا و پایین تر از جنسیس قرار می گرفت ، و بعد از تصمیم هیوندای برای عرضه ی محصولات جنسیس با برندی جداگانه ، اکنون آزرا لوکس ترین سدان هیوندای محسوب می شود. در چند سال اخیر به واسطه ی سختگیری های واردات ، قادر به مشاهده ی این خودرو در کشورمان نبودیم ، اما حالا به واسطه ی کاهش حجم موتور مقدمات حضور مجدد آزرا در بازار فراهم شد. با ما همراه باشید تا این خودرو را بهتر بشناسیم.

بخش اول ، قوای فنی

آزرا در جهان با موتور های مختلفی از 2.4 لیتری چهار سیلندر گرفته تا سه لیتری شش سیلندر و در نهایت 3.5 لیتری عرضه می شود که با توجه به مقررات ، شاهد عرضه ی این خودرو با ضعیف ترین موتور هستیم. پیشرانه ی 2.4 لیتری در حقیقت همان موتور قرار گرفته بر روی سوناتا است که تکنولوژی GDI دارد و می تواند 187 اسب بخار قدرت و 241 نیوتون متر گشتاور تولید کند. برای انتقال نیرو در این خودرو یک گیربکس شش سرعته ی اتوماتیک در نظر گرفته شده که حاصل آن شتاب صفر تا صد 9.7 ثانیه ای و مصرف سوخت ترکیبی 8.4 لیتر در هر صد کیلومتر با وجود وزن یک و نیم تنی آن است. جدول مشخصات فنی انواع آزرا را می توانید در زیر مشاهده کنید.

نوع موتور

2.4 لیتری GDI

3 لیتری MPI

لیتری GDI

3.5 لیتری لامبدا

نوع انتقال نیرو

شش سرعته ی اتوماتیک

شش سرعته ی اتوماتیک

هشت سرعته ی اتوماتیک

هشت سرعته ی اتوماتیک

توان (اسب بخار)

187

247

257

286

گشتاور (نیوتون متر)

241

284

304

338

شتاب (ثانیه)

9.7

8.4

7.9

7.4

بخش دوم ،  ابعاد و ایمنی

آزرا دارای طولی 4900 و عرضی 1860 میلیمتری است، فاصله ی بین دو محور آن 2840 میلیمتر می باشد که نوید یک سدان بزرگ را می دهد. البته ارتفاع 1470 میلیمتری این خودرو رانندگی آرام و محتاطانه را در هنگام روبرویی با جاده ها و خیابان های وطنی می طلبد. در خصوص ایمنی این خودرو بسیار قوی ظاهر می شود و مجهز به کیسه هوای راننده و سرنشین جلو ، کیسه های هوای جانبی برای سرنشینان جلو و عقب ، کیسه هوای پرده ای ، ترمز پارک برقی و اتو هلد ، سیستم نشان دهنده ی فشار باد لاستیک ، سیستم پایداری الکترونیکی ، سیستم مدیریت پایداری و سیستم کمکی در سربالایی است.

بخش سوم ، تجهیزات رفاهی

همان طور که انتظار داریم آزرا باید یکی از کامل ترین محصولات موجود در بازار باشد. برخی از امکانات این خودرو عبارتند از کروز کنترل هوشمند ، سنسور های پارک در جلو و عقب ، دوربین 360 درجه ، سیستم ورود و استارت بدون کلید ، سقف پانوراما ، روکش سقف و ستون ها ، قابلیت انتخاب حالت های رانندگی ، آینه الکتروکرومیک ، آینه های جانبی تا شونده و با گرمکن ، فرمان و دسته دنده و تودوزی چرمی ، فرمان  برقی با گرمکن ، گرمکن صندلی های جلو و عقب ، چراغ روشنایی در روز ، چراغ خودکار ، کامپیوتر سفری با نمایشگر 4.2 اینچی ، نمایشگر 8 اینچی با پشتیبانی از آندروید اتو و اپل کار پلی و سیستم صوتی حرفه ای اینفینتی . کاتالوگ این خودرو را می توانید در زیر مشاهده کنید.

 

قیمت گذاری و شرایط بازار

در بازار جهانی قیمت آزرا از حدود 35 هزار دلار شروع می شود و تا حدود 42 هزار دلار می رسد. زمان دقیق عرضه و قیمت نهایی آن در ایران اعلام نشده است ، اما با توجه به قیمت های فعلی هیوندای سوناتا و سانتافه و آشفتگی در زمینه ی تعرفه ها ، به نظر می رسد در صورت قیمت گذاری حدودا 350 میلیونی در شرایط فعلی این خودرو بتواند فروش مناسبی را تجربه کند.