با فرارسیدن فصل سرما و برودت هوا، وسائط نقلیه نیاز مبرم به ضدیخ پیدا می‌کنند که برای جلوگیری از خسارت به خودرو، رانندگان باید نکاتی را مدنظر داشته باشند

با فرارسیدن فصل سرما و برودت هوا، وسائط نقلیه نیاز مبرم به ضدیخ پیدا می‌کنند که برای جلوگیری از خسارت به خودرو، رانندگان باید نکاتی را مدنظر داشته باشند.

 

کاربرد ضد یخ چیست؟

برای جواب دادن به این سوال اول باید با خود ضد یخ آشنا شویم و بدانیم که ضد یخ چیست.

مایعی که از ترکیب سیالی به نام مونو اتلین گلایکول و برخی مواد افزودنی به منظور جلوگیری از خوردگی و بهبود یافتن کیفیت آن است را ضذ یخ گویند. لذا اصلی ترین کار ضد یخ پیشگیری از خوردگی در موتور می باشد و بعد از آن، پیشگیری از یخ زدگی و جلوگیری از جوش آوردن موتور در تمام طول سال می باشد.

انواع ضد یخ ها از نظر کیفیت

بعد از اینکه کاربرد ضد یخ را فهمیدیم باید با انواع ضد یخ از نظر کیفیت آشنا شویم. ضدیخ ها از نظر کیفیت به دو بخش زیر تقسیم می شوند:

ضد یخ های معدنی : این نوع از ضد یخ، پرمصرف ترین ضد یخ موجود در بازار است و به صورت عمده در بازار وجود دارد. همچنین زمان کارکرد این نوع ضد یخ، یک سال می باشد.

ضد یخ های آلی : ضد یخ های آلی دارای طول عمر طولانی تری نسبت به مدل معدنی می باشد. و حدود ۳ سال عمر می کند.

دیگر مسئله ای که رانندگان تمایل به آگاهی از آن دارند، نحوه و چگونگی مصرف ضد یخ می باشد. به طور خلاسه می توان گفت، ضد یخ را باید به شکل محلول با آب به نسبت ۵۰درصد استفاده نمود. به عنوان مثال خودرویی که حجم مخزن آن ۸ لیتر است، باید ۴لیتر آب و ۴لیتر ضد یخ را مخلوط نمود و استفاده کرد. و اما نکته مهم این است که ضد یخ را نباید فقط در زمستان و فصل سرد استفاده نمود، بلکه باید در تمامی فصول به منظور جلوگیری از خوردگی و جوش آوردن موتور خودرو استفاده کرد.

پس از این بحث تل اینجا می توان نتیجه گرفت که حفاظت از خوردگی موتور در فصل های گرم سال، اصلی ترین کاربرد ضد یخ محسوب می شود. پس همیشه این نکته را به یاد داشته باشید که استفاده از ضد یخ در تمام طول سال مهم است و کاربرد ضد یخ مختص به فصل خاصی نمی باشد.

آیا با استفاده از ضد یخ در ابتدای فصل سرد، سیستم خنک کننده خودرو دچار نشتی می شود؟

خیلی از رانندگان به دلیل نداشتن اطلاعات کافی، مانند قبلا، از ضد یخ فقط در فصل سرما استفاده می کنند. و زمانی که هوا گرم می شود و فصل سرما به پایان می رسد، ضد یخ را با آب جایگزین می کنند. این کار(آب خالص) باعث خوردگی سیستم شود.
همچنین مواد افزودنی ای در ضد یخ هستند که از تشکیل رسوبات جلوگیری می کنند. و آب خالص باعث رسوب این مواد در محل های خورده شده رادیات می شود. و بعد از این که فصل گرم تمام شد و هوا سرد شد و استفاده راننده از ضد یخ، ضد یخ شروع به از بین بردن رسوبات می کند و این محل ها باعث نشتی سیستم خنک کننده خودرو می شود.
از این پدیده باید حتما جلوگیری کرد زیرا جز سوراخ کردن سیستم موجب جوش آوردن خودرو و وارد آمدن ضرر هایی مانند 
سوختن واشر سر سیلندر می شود.

با فرارسیدن فصل سرما و برودت هوا، وسائط نقلیه نیاز مبرم به ضدیخ پیدا می کنند که در این رابطه سرهنگ محمد ابراهیم نیکجو، رئیس دایره تعمیرات و نگهداری معاونت آماد و پشتیبانی فرماندهی انتظامی استان خراسان شمالی برای جلوگیری از خسارت به وسائط نقلیه، نکاتی را به رانندگان آموزش داده است:

 

1- جهت اطمینان از خاصیت ضدیخ مقداری از آب رادیات را در یخچال قرار دهید.

2- چنانچه خودرو آب کم می کند توجه داشته باشید در اثر ریختن آب سرریز به رادیات در صورت عدم استفاده از ضدیخ از خاصیت ضدیخ کاسته می شود.

3- خودرو را در فضای مسقف پارک کنید و در صورت عدم فضای سرپوشیده حتی المقدور بر روی خودرو پتو یا چادر کشیده شود یا اینکه شب هنگام دو الی سه مرتبه به مدت 10 دقیقه خودرو روشن و گرم شود.

4- از کشیدن ترمز دستی هنگام پارک کردن خودداری شود چون کشیدن ترمز دست باعث چسبیدن لنت به کاسه می شود.

5- آب رادیات و مخزن شیشه شور بازدید شده و در صورت عدم وجود ضدیخ در آن، آب موجود تخلیه شود.

6- قبل از استارت زدن آب رادیات بازدید شود؛ چنانچه دچار یخ‌زدگی شده از استارت زدن خودداری کرده و بر روی رادیات، شیلنگ رابط بین موتور و رادیات، ترموستات، آب گرم ریخته یا خودرو را روبه آفتاب قرار داده تا یخ زدگی برطرف شود.

7- موقع استارت ابتدا پدال کلاج گرفته شود بعد اقدام به استارت زدن شود.

8- بعداز استارت زدن و روشن شدن موتور 5 الی 10 دقیقه خودرو درجا کار کند تا گرم شود در صورت عدم گرم شدن خودرو به علت سردی روغن و عدم هماهنگی میل سوپاپ با میلنگ این امر منجر به وارد شدن خسارت به سرسیلندر و کج شدن سوپاپ می شود.

9- جهت جلوگیری از یخ زدگی مخزن آب پاش می توان از الکل یا ضدیخ اسفاده کرد.

10- چنانچه آب موجود در مخزن آب پاش یخ زده باشد و از آن استفاده شود باعث سوختگی موتور آب پاش می شود.

11- چنانچه شیشه خوردو دچار یخ زدگی شده از ریختن آب جوش برروی شیشه خودداری شود.

12- موقع استفاده از برف پاکن ابتدا تیغه برف پاکن را از شیشه جدا کرده و یخهای موجود برروی تیغه و شیشه خودرو پاک شود؛ چنانچه یخهای موجود جدا نشوند موقع استفاده به موتور برف پاکن فشار وارد می شود و این موضوع باعث سوختن موتور می شود.

13- جهت جلوگیری از سوختن موتور شیشه بالابر ابتدا سعی شود برف و یخهای موجود تمیز شده و شیشه ها با آب ولرم شسته شوند.

14- جهت جلوگیری از خرد شدن شیشه های خودرو در اثر هوا گرفتگی سعی شود هنگام پارک کردن خودرو مقداری از شیشه خودرو پایین داده شود.

 

نمایندگی مدیران خودرو و چری کد 264 خواجوندی با سابقه بیست ساله در صنعت خودرو از سال 1387 همکاری خود را با شرکت مدیران خودرو با عنوان نمایندگی 264 کرج آغاز کرده و سابقه درخشان این مجموعه گواهی بر جلب اعتماد شما عزیزان است، نمایندگی مدیران خودرو 264 خواجوندی افتخار دارد در تمام روز های اداری هفته از ساعت 9 الی 21 پاسخگو مشتریان گرامی باشد