تسلا رودستر

با ابر خودرو 2020 آشنا شوید

بنا به اعلام تسلا، میزان گشتاور رودستر جدید ۱۰ هزار نیوتون متر است؛ بله درست خواندید؛ رقم اعجاب انگیز ۱۰ هزار نیوتون متر. این خودرو در زمان ۱.۹ ثانیه به سرعت ۱۰۰ کیلومتر بر ساعت می‌رسد و بدین‌ترتیب به‌عنوان سریع‌ترین خودروی تولیدی در تیراژ بالا شناخته خواهد شد. رودستر جدید برای رسیدن به سرعت ۱۶۰ کیلومتر بر ساعت ( ۱۰۰ مایل بر ساعت) تنها به ۴.۲ ثانیه زمان نیاز خواهد داشت و مسافت ۴۰۰ متر را در ۸.۸ ثانیه طی مسیر می‌کند که از این حیث نیز بر تمامی خودروهای تولیدی حال حاضر فائق می‌آید. حداکثر سرعت تسلا رودستر جدید بیش از ۴۰۰ کیلومتر بر ساعت است و با هر بار شارژ قادر خواهد بود بیش از  ۱۰۰۰ کیلومتر در مسافت‌های بزرگراهی طی کند؛ رقمی عجیب که به واقع می‌توان ادعا کرد آینده‌ی خودروهای الکتریکی را دچار تحولی عظیم خواهد کرد.

ایلان ماسک در این مراسم با اشاره به اطلاعات و ارزیابی‌های شرکت تسلا، اعلام کرد که مالکان این خودرو قادر خواهند بود تنها با یک بار شارژ خودروی رودستر، مسافت حدفاصل شهرهای لس‌آنجلس تا سان‌فرانسیسکو (حدود ۹۰۰ کیلومتر) را در بزرگراه مربوطه به‌صورت رفت و برگشت طی کنند. البته این اعداد و ارقام همگی مربوط به نسخه‌ی اولیه این خودرو هستند که در مراسم امروز صبح رونمایی شد. نمونه‌ی تولیدی رودستر در آینده ممکن است حتی آماری به‌مراتب بهتر از ارقام گفته‌شده از خود به جای گذارد و سرعت و مسافت طی‌شده‌ی بیشتری برای مالکان و سرنشینان خود رقم زند. قطعا تا زمانی که نمونه تولیدی این خودرو به بازار عرضه نشود، نمی‌توان در مورد این اعداد و ارقام اظهار نظر درستی داشت؛ اما باید بپذیریم با خودرویی بسیار متفاوت و هیجان‌انگیز روبه‌رو خواهیم بود.

نسل جدید تسلا رودستر از ۳ موتور الکتریکی (یکی در قسمت جلو و دو تا در قسمت عقب) بهره می‌برد و سیستم قوای محرکه آن، دو دیفرانسیل و تمام چرخ محرک است. قدرت بالای خروجی از این ۳ پیشرانه در نتیجه‌ی تأمین انرژی آن توسط باتری‌های با ظرفیت بالای ۲۵۰ کیلووات ساعت است و قادر خواهید بود سقف خودرو را به‌کلی باز و بسته کنید. در بخش داخل کابین، فضای کافی برای ۴ سرنشین در نظر گرفته شده است و امکان قرار دادن چندین کیف مسافرتی نیز در بخش عقب خود وجود دارد.

شاید دوست داشته باشید صاحب یک دستگاه از این خودروی جذاب شوید. برای رسیدن به این هدف، شما نیاز دارید هم‌اکنون مبلغ ۵۰ هزار دلار بپردازید و این خودرو را پیش‌خرید کنید. اما بنا به اعلام تسلا، قیمت نهایی این خودرو رقم قابل توجه ۲۰۰ هزار دلار خواهد بود. همچنین تسلا اعلام کرده است که ۱۰۰۰ دستگاه از این خودرو را به‌صورت ویژه و با امکانات بیشتر در قالب طرح «خودروهای مدیران» تولید خواهد کرد که قیمت این نسخه‌ ۲۵۰ هزار دلار خواهد بود.