تاریخچه شرکت خودرو سازی آئودی

آئودی، شرکت خودرو سازی آلمانی و تولیدکنندهٔ خودروهای لوکس است. شرکت خودرو سازی آئودی در سال 1899 توسط آگوست هورچ آلمانی بوجود آمد.

تاریخچه شرکت خودرو سازی آئودی

 

آئودی، شرکت خودرو سازی آلمانی و تولیدکنندهٔ خودروهای لوکس است، که دفتر مرکزی آن در شهر اینگولشتات ، ایالت بایرن ،آلمان قرار دارد و مدل‌هایش را در ۹ کارخانه، که در ۸ کشور اروپایی مستقر می‌باشند، تولید می‌نماید.

آئودی همراه مرسدس بنز و بی ام و  سه خودروساز مشهور و لوکس آلمانی هستند و به ‌عنوان پرفروش‌ترین خودروسازان لوکس جهان، شناخته می‌شوند سهام شرکت خودروسازی آئودی در بازار بورس فرانکفورت معامله می‌شود.

 

شرکت خودرو سازی آئودی در سال 1899 توسط آگوست هورچ آلمانی بوجود آمد. این شرکت در ابتدا نامش هورچ کمپانی بود و در سال 1901 اولین خودروی به همراهی 15 کارگر خود تولید کرد. خودروی تولید شده سرعتی معادل 32 کیلومتر در ساعت داشت. در سال 1909 آگوست هورچ شرکت جدید خود را با نام آئودی تاسیس کرد. آئودی ترجمه لاتین نام خود هورچ بود. آئودی در آن زمان خودروی نوع A که سرعتی برابر 22 کیلومتر در ساعت داشت.

با شروع جنگ کهانی اول شرکت آئودی مجبور به تولید وسایل جنگی شد. آگوست هورچ در سال 1920 از مدیریت شرکت آئودی کنار گیری کرد اما بعنوان عضوی از هیئت مدیره باقی ماند. شرکت آئودی در سال 1929 خودروی شش سیلندر 4655 و خودروهای مدل  Dresden و Zwickau را عرضه کرد. 

تولید خودروهای کوچک شرکت آئودی از سال 1930 شروع شد که درصد بالایی از بازار خوردی آلمان را در دست داشت.

با شروع جنگ جهاني دوم همانند ديگر خودروسازان دنيا، شركت آئودي به توليد جنگ افزار و خودروهاي جنگي پرداخت و خودروهاي جنگي مدل IFAF و IFAF8 را توليد كرد.

 پس از جنگ جهاني دوم درسال 1958 شركت بنز حدود 87 درصد از سهام اين شركت را خريداري كرد و سال 1959 مابقي سهام شركت را نيز خريد، اما پس از آن در سال 1964 شركت Volkswagen 50 درصد سهام آئودي را از شركت بنز خريداري كرد و شركتي را با همان نام راه‌اندازي و محصولاتي را با همان نام قديمي توليد و عرضه كرد و مدل‌هايي چون مدل 60، مدل 75 و مدل 80 و مدل 90 را عرضه كرد. سال 1969 شركت به NSU پيوست و به NSU Audi تغيير نام داد.

 اين شركت سال 1972 خودروي مدل 80 FOX و سال 1974 خودروي مدل آئودي 50 را عرضه كرد. پس از آن خودروهاي ورزشي 6 S و 8 Sرا توليد كردند كه در مسابقات رالي به موفقيت‌هاي چشمگيري نيز دست يافتند.

در سال 1991 شركت آئودي براي سومين سال پي‌درپي دربازارهاي آمريكا به بالاترين ميزان فروش خود دست يافت و اين رشد و افزايش فروش شركت تا سال 2008 با دستيابي به بازارهاي آسيا ادامه داشت. به‌طوري كه حدود 60 درصد بازار آسيا را به دست گرفت.

شركت آئودي اولين توليدكننده خودروهاي تمام گالوانيزه در جهان است، همچنين صاحب خودروي A8 با بدنه تمام آلومينيومي است.

اين شركت همچنين داراي خودروهايي با بالاترين قدرت موتور نيز هست. علاوه براين آئودي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان خودروهاي ورزشي، همچنين درتوليد خودروهاي الكتريكي نيز سرآمد است.

 

موفقیت ها

از جمله نقاط برجسته تکنیکی این شرکت خودروسازی، طراحی و تولید موتور ۵ سیلندری بود، که در اواخر دهه ۱۹۷۰ بر روی سری آئودی 100 عرضه شد. توربوشارژ ۴ دبلیو دی، که در مدل کواترو در سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۱ استفاده شد. از دیگر نقاط قوت این شرکت بود.

شرکت آئودی اولین تولیدکننده خودروهای تمام گالوانیزه در جهان است، که از این نمونه می‌توان به خودروی آئودی ای 8 اشاره نمود، که بدنه‌ای تمام آلمینیومی را داراست.

این شرکت همچنین دارای خودروهایی با بالاترین قدرت موتور نیز هست. در اواخر سال ۱۹۹۸، شرکت آئودی، برند ایتالیایی لامبورگینی را به قیمت ۱۱۰ میلیون دلار خرید.

علاوه بر این، آئودی از بزرگترین تولیدکنندگان خودروهای اسپرت جهان به‌شمار می‌آید. از دیگر نقاط قوت این شرکت می‌توان به تولید گسترده خودروهای برقی در سال‌های گذشته، اشاره نمود.